Издаване на заповед за признаване или отказ на завършен период или клас за класовете от I до VI в училище на чужда държава
Наредба № 11 от 01.09.2016 г. за оценяване на резултатите от обучението на учениците (чл. 109, ал. 4);
Директорът на училището
Желаещите признаване на завършен период, клас, етап, на завършена степен на училищно образование и/или на професионална квалификация по документи, издадени от училища на чужди държави, подават заявление по образец, утвърден със заповед на министъра на образованието и науката.
При признаване на завършен период или клас за класовете от I до VI включително директорът на приемащото училище извършва оценка на представените документи и издава заповед за признаване и записване в училището или за отказ за признаване, като отчита:
1. продължителността на обучението;
2. вида на училището, в което е проведено обучението;
3. изучаваните учебни предмети (ако има такива);
4. правата, които дава документът в страната, в която е издаден.
Директорът се произнася по всеки конкретен случай на признаване в срок до 10 дни, считан от датата на представяне на документите
Заявление по образец, утвърден със заповед на министъра на образованието и науката
Заявлението заедно с документите за завършен период или клас за класовете от I до VI включително се подават в училището
Услугата не се предоставя по електронен път
Безсрочно
Не се дължат
Регионално управление на образованието
Министерство на образованието е науката
Отказът се обжалва по реда на Административнопроцесуалния кодекс пред Административен съд.
Лично/от родителя/настойника на ученика/ чрез упълномощено лице
Уважаеми ученици и родители, приложено Ви изпращам Заповед № РД09-28/12.01.2023 г. на МОН относно преустановяване на учебния процес в училищата на територията на област Шумен поради въвеждане на временни противоепидемични мерки срещу разпространението на грип и остри респираторни заболявания в област Шумен.
Ръководство за родители за работа в Тeams:
За пълноценно прилагане на обучението от разстояние през идните дни е желателно да бъдат изпълнени следните препоръки:
• Следете постоянно информацията, която изпращат учителите на Вашето дете;
• Осигурете тиха и спокойна среда, където детето да се настани удобно и да може да се съсредоточи върху комуникацията с учителя и усвояването на учебния материал;
• Подгответе налично електронно устройство и при възможност – свързване с интернет;
• Съдействайте на педагогическите специалисти за изпълнение на инструкциите и задачите, които поставят;
Ето и някои практически съвети, с изпълнението на които ще допринесете в значителна степен за постигане на общите цели:
• Обсъждайте с детето си какви са неговите задачи за деня и следете за изпълнението им.
• Насърчавайте детето да бъде активно.
• Препоръчително е да осигурите присъствието на възрастен по време на учебния процес от разстояние.
• Съдействайте на по-малките деца с наличната техника, осигурете им възможност да гледат уроците по БНТ
• Споделяйте информация за проблема и насърчавайте Вашите по-големи деца да вземат отговорни решения и да ги прилагат по отношение ограничаване на физическите контакти с приятели и връстници.
• Поддържайте интензивна комуникация с учителите. Споделяйте затрудненията, които срещате, за да намерите заедно най-доброто решение.
Нека бъдем добронамерени, сплотени и да си сътрудничим в името на най-добрия интерес на детето.
Образователни материали във връзка с COVIT-19
Уважаеми родители, моля да се запознаете с приложените образователни материали от СЗО и УНИЦЕФ във връзка с COVID-19
9 съвета за по-добро учене:
Уважаеми родители, в най-скоро време децата Ви ще се явят на НВО. Предлагаме на вниманието Ви, няколко съвета за по-ефективно учене.https://www.noviteroditeli.bg/obrazovanie/ot-7-do-10-ot-11-do-14-14/9-sveta-za-po-dobro-uchene
10 СЕВЕТА ЗА РОДИТЕЛИ:
Детска агресия – как можем да я разберем?
Когато един всеотдаен родител абдикира и отчаяно казва, че не може да се справи, какво следва? Много ни се иска да успяваме в работата, вкъщи, да общуваме с приятели и да имаме време за себе си. Изправяйки се пред детската агресия, понякога не можем да си обясним какво се случва. Едно обаче е сигурно, ако средата, в която детето ни расте е подкрепяща и стабилна, то със сигурност ще успее да се справи със собствените си емоции. Кои са някои причини за появата на агресия при децата можете да прочетете в статията на психолога Лучия Таскова тук:
„Обущарят и джуджетата“ приказка за благодарността и признателността в живота“
Здравейте, уважаеми родители! Всички заедно сме в навечерието на прекрасните и изпълнените с магия коледни празници. Те събират семейството заедно и дават възможност на всеки от нас да получи внимание, обич и разбира се – подаръци. Предлагам на вниманието ви приказката на Братя Грим „Обущарят и джуджетата“. Тя е прекрасен повод още веднъж да си поговорите с децата за благодарността и признателността в живота. Приятно четене.
Майки и синове
Има индийска мъдрост: „ Детето е гост в твоя дом. Нахрани го, научи го и го пусни”. Смея да предположа, че повечето родители не се отнасят към своите деца като гости. Много често родителите изграждат отношения с децата си които рефлектират върху целия им живот. Днес Бих искала да обърна внимание на отношенията между майките и техните синове. Защо, добрата връзка на момчето с майката е от изключително значение за формирането на мъжа и неговото емоционално здраве, можете да прочетете в статията на фамилния психотерапевт Антоанета Атанасова https://betty.bg/printsat-na-mama/?fbclid=IwAR12kCuKD9ZwvfVZfh-YvBufKMHE3_O_y_QL0VSniDtJcWeytv4S8TLRAtE
Безопасно общуване в интернет
Уважаеми родители, Държавната Агенция за Закрила на Детето организира кампания „Общувай разумно в интернет!“ с акцент върху дигитално-медийната грамотност на младите хора и безопасното общуване в интернет.
На интернет страницата на ДАЗД / https://sacp.goverment.bg /, рубриката „Децата в информационното общество“ е публикувана информация и линк към приложението “Protect Your Kid” / http://protectyourkid.bg/. Приложението е създадено на български език за Андроид телефони и таблети и позволява на родителите да контролират времето, което детето им прекарва в социалните мрежи, както и да ограничават достъпа до подходящо онлайн съдържание. То съдържа GPS функция, посредством която родителят може да се информира за местоположението на своето дете по всяко време. В същата рубрика е публикувана и полезна информация как родителите могат да упражняват контрол върху съдържанието, което децата им достъпват в интернет и по този начин да ги предпазват от рисковете и опасностите във виртуалната среда. Линк към интернет страницата на Центъра за безопасен интернет / http://www.safenet.bg/bg/risks / препраща към информация за основните рискове и опасности за децата в интернет и как можем да им се противопоставим.